Ugens anmelder er Nina Vestergaard
Af Redaktionen
Nina anmelder "Hundemordet i Vimmelskaftet"
Nina er bibliotekar og læser mange forskellige typer bøger, så hvis du er i tvivl om hvilken genre du skal dykke ned i, så tag en snak med hende
Peter Henningsen & Ulrik Langen: "Hundemordet i Vimmelskaftet"
Det er altid rart med inspiration og det er jo bl.a. det vores LitteraturCafeer i hhv. Lundby og Præstø giver til hinanden – faktisk har mindst 4 af de faste medlemmer i Præstø nu læst denne – hvilket inspirerede mig til også at gribe bogen.
Bogen er velforsynet med kobberstiksbilleder, der alle giver rigtig gode visuelle billeder af København og af de temaer og begivenheder, der er beskrevet i denne bog.
Det er en letlæst beskrivelse af 1700 tallets København
- om dagliglivet inden for voldene
- om de forskellige befolkningsgrupperinger og religioner
- om soldaterne, sømændene og lejesoldaterne, der boede i de fattige bydele
- om fattigdommen
- om den manglende hygiejne og om sygdommene, der florerer
- om kirkeklokkernes bimlen i kor flere gange dagligt
- om brændevin og alkohol, der gjorde livet udholdeligt – lige som i andre storbyer på den tid
- om det hårde liv, som blev levet af især fattige.
Det er også beretningen om det voksende handelsliv, der gav stor rigdom til især købmændene og adlen; om natmænd, rakkere og andre øvrighedspersoners til tider lyssky forretningsmetoder; om liderligheden, der florerede og som vist nok mest blev betragtet som et kvindeproblem – bordeller/prostitution var udbredt og fandt sted overalt – men det var kvinderne, der betalte prisen med både piskning og offentlig ydmygelse.
Købmændene, borgerne, soldaterne og andre kunder betalte med frygt for de seksuelle overførte sygdomme (hvem der smittede hvem, det må læseren vurdere!).
Det var en tid med udbredt spillidenskab og svindel & humbug.
København var et sammensurium af slatten moral.
Og så skal vi ikke glemme Shakespeare, der ca. 200 år tidligere udtalte: "Der er noget råddent i kongeriget Danmark" – stanken har været uudholdelig!
Jo det skidne København havde rendestene, der blev fyldt med uhumskhed, skidt, indvolde og døde dyr men også mennesker…det var ikke uden grund man i kirkerne havde hovedvandsæg med, der skulle holde lugten stangen.
Hundemordet i Vimmelskaftet var en rigtig begivenhed, som næsten forårsagede international krise mellem Danmark og Portugal. Og baggrunden: en formodet epidemi med hundegalskab!
Bedst som den portugisiske gesandt i Danmark er ude og se på København omringes hans selskab af rakkere, der slår den forkælede skødehund ihjel.
Vi får både kultur- og socialhistorie for alle pengene og de forskellige elementer formidles rigtig godt. Bogen kan varmt anbefales – og der er meget mere, der beskrives – også den lille istid, som Danmark blev ramt af.
Har du også lyst til at blive Ugens Anmelder, så skriv til bibliotekerne@vordingborg.dk